Athletic Schedules

If you would like an official schedule in Power Point format please email Matt Bryson at matt.bryson@murray.k12.ga.us

2017 GMS Wrestling Schedule

 

DATE

TIME

OPPONENT

LOCATION

Varsity/JV

11-7-17

4:30 PM

Eastbrook

Eastbrook

Both

11-11-17

8:00 AM

Pickens Tournament

Pickens High

Varsity

11-14-17

4:30 PM

Westside

GLADDEN

Both

11-18-17

8:00 AM

Cass Tournament

Cass High

Both

11-28-17

4:30 PM

Bagley

Bagley

Both

12-5-17

4:30 PM

New Hope & North Whitfield

GLADDEN

Both

12-8-17

4:30 PM

League Duals Championships

Eastbrook

Varsity

12-9-17

4:30 PM

League Traditional Championships

Eastbrook

Both

 

 2017-2018 GMS Girls' Basketball Schedule 

DATE

TIME

OPPONENT

LOCATION

7th/8th

11-3-17

4:30 PM

Dalton

Dalton Middle

Both

11-9-17

4:30 PM

Eastbrook

Eastbrook

Both

11-13-17

4:30 PM

Westside

GLADDEN

Both

11-16-17

4:30 PM

Bagley

GLADDEN

Both

11-27-17

4:30 PM

Dalton

GLADDEN

Both

11-30-17

4:30 PM

North Whitfield

North Whitfield

Both

12-4-17

4:30 PM

Valley Point

Valley Point

Both

12-7-17

4:30 PM

New Hope

New Hope

Both

12-11-17

4:30 PM

Eastbrook (Pink Out)

GLADDEN

Both

12-14-17

4:30 PM

Westside

Westside

Both

1-4-18

4:30 PM

Bagley

Bagley

Both

1-5-18

4:30 PM

Ashworth (Boys & Girls)

Ashworth

Both

1-11-18

4:30 PM

North Whitfield

GLADDEN

Both

1-12-18

4:30 PM

Ashworth (8th Grade Night)

(Boys & Girls)

GLADDEN

Both

1-16-18

4:30 PM

Clear Creek

Clear Creek

Both

1-18-18

4:30 PM

Valley Point

GLADDEN

Both

1-22-18

4:30 PM

New Hope

GLADDEN

Both

1-25-18

4:30 PM

7th Grade Semifinals

North Whitfield

7th

1-26-18

4:30 PM

8th Grade Semifinals

North Whitfield

8th

1-27-18

9:00 AM

Finals

Coahulla Creek HS

Both

 

2017-2018 GMS Boys' Basketball Schedule  

DATE

TIME

OPPONENT

LOCATION

7th/8th

11-3-17

4:30 PM

Dalton

GLADDEN

Both

11-9-17

4:30 PM

Eastbrook

GLADDEN

Both

11-13-17

4:30 PM

Westside

Westside

Both

11-16-17

4:30 PM

Bagley

Bagley

Both

11-27-17

4:30 PM

Dalton

Dalton Middle

Both

11-30-17

4:30 PM

North Whitfield

GLADDEN

Both

12-4-17

4:30 PM

Valley Point (Pink Out)

GLADDEN

Both

12-7-17

4:30 PM

New Hope

GLADDEN

Both

12-11-17

4:30 PM

Eastbrook

Eastbrook

Both

12-14-17

4:30 PM

Westside

GLADDEN

Both

1-4-18

4:30 PM

Bagley

GLADDEN

Both

1-5-18

4:30 PM

Ashworth (Boys & Girls)

Ashworth

Both

1-11-18

4:30 PM

North Whitfield

North Whitfield

Both

1-12-18

4:30 PM

Ashworth (8th Grade Night)

(Boys & Girls)

GLADDEN

Both

1-16-18

4:30 PM

Clear Creek

GLADDEN

Both

1-18-18

4:30 PM

Valley Point

Valley Point

Both

1-22-18

4:30 PM

New Hope

New Hope

Both

1-25-18

4:30 PM

7th Grade Semifinals

North Whitfield

7th

1-26-18

4:30 PM

8th Grade Semifinals

North Whitfield

8th

1-27-18

9:00 AM

Finals

Coahulla Creek HS

Both

 

2017 Football Schedule

DATE    TIME        OPPONENT               LOCATION    DAY 

AUG 10 5:00 PM      ASHWORTH                GLADDEN     THURSDAY 

AUG 12 5:00 PM      GREEN & BLACK GAME GLADDEN    SATURDAY 

AUG 19 8:00 AM      JAMBOREE                  SOUTHEAST SATURDAY 

AUG 24 5:00 PM      BAGLEY                      MURRAY      THURSDAY 

AUG 31 5:00 PM      NORTH WHITFIELD      MURRAY      THURSDAY

SEPT 7 5:00 PM      VALLEY POINT              MURRAY     THURSDAY

SEPT 14 5:00 PM    WESTSIDE                   WESTSIDE   THURSDAY 

SEPT 20 5:00 PM     ASHWORTH (JV ONLY) ASHWORTH  WEDNESDAY 

SEPT 28 5:00 PM     EASTBROOK                MURRAY      THURSDAY

OCT 5 5:00 PM        BAGLEY                       BAGLEY      THURSDAY 

OCT 12 5:00 PM      NEW HOPE                   NEW HOPE THURSDAY 

OCT 19 5:00 PM      SEMIFINALS                 TBA           THURSDAY 

OCT 24 5:00 PM      FINALS                        TBA            TUESDAY

 

2017 Softball Schedule

DATE TIME             OPPONENT              LOCATION 

AUG 25-26 TBA      HERITAGE (CATOOSA) TOURNAMENT JACK MADDOX  

AUG 28 4:30 PM     EASTBROOK          GLADDEN  

AUG 31 4:30 PM     NORTH WHITFIELD GLADDEN  

SEPT 11 4:30 PM    WESTSIDE             WESTSIDE 

SEPT 14 4:30 PM    NEW HOPE            NEW HOPE 

SEPT 18 4:30 PM    BAGLEY                 BAGLEY 

SEPT 21 4:30 PM    VALLEY POINT       GLADDEN 

SEPT 25 4:30 PM    NORTH WHITFIELD VARNELL ELEM 

OCT 2 4:30 PM       WESTSIDE             GLADDEN 

OCT 3 4:30 PM       NEW HOPE (PINK OUT) GLADDEN 

OCT 10 4:30 PM     BAGLEY (8TH GRADE NIGHT) GLADDEN 

OCT 12 4:30 PM     VALLEY POINT         VALLEY POINT 

OCT 16 4:30 PM     EASTBROOK           EASTBROOK 

OCT 17 4:30PM      SEMIFINALS           HIGHER SEED 

OCT 19 4:30 PM     FINALS                  HIGHER SEED 

 

2017 Volleyball Schedule

DATE     TIME          OPPONENT        LOCATION  Varsity / JV 

AUG 17 4:30 PM      ASHWORTH      GORDON CENTRAL HIGH SCHOOL VARSITY/JV 

AUG 21 4:30 PM      RED BUD          RED BUD VARSITY/JV 

AUG 22 4:30 PM      RED BUD          GLADDEN VARSITY/JV

AUG 25 4:30 PM      ASHWORTH      GLADDEN VARSITY/JV

AUG 30 4:30 PM      BAGLEY            NORTH MURRAY HIGH SCHOOL VARSITY

AUG 31 4:30 PM      DALTON            GLADDEN VARSITY/JV

SEPT 6 4:30 PM       BAGLEY            GLADDEN VARSITY/JV

SEPT 9 8:00 AM       MODEL HS TOURNAMENT MODEL High SCHOOL VARSITY

SEPT 11 4:30 PM      PICKENS          GLADDEN VARSITY/JV

SEPT 12 4:30 PM      CALHOUN (PINK OUT) GLADDEN VARSITY/JV

SEPT 14 4:30 PM      PICKENS           JASPER VARSITY/JV

SEPT 19 4:30 PM      DALTON            DALTON VARSITY/JV

SEPT 21 4:30PM       CALHOUN          CALHOUN VARSITY/JV

SEPT 26 4:30 PM.     RED BUD (8TH GRADE NIGHT) GLADDEN VARSITY/JV

SEPT 27   4:30PM     RED BUD          RED BUD VARSITY/JV